Kostým

„Nejsem chytrá,“ zašeptala tiše svému odrazu v zrcadle a zahleděla se na svou tvář. Zlaté vlasy v lesklém vodopádu splývaly na ramena a modré oči zářily z bledé tváře. Alespoň některé věci se neměnily. Když se však zadívala důkladněji, jasně si všimla mírně strhaných rysů tváře, drobných vrásek, které se začaly rýsovat na čele i kolem úst, a když ustoupila ještě o kousek dál, nemohla si nevšimnout, že ani tělo už není zdaleka tak pevné a ladné, jako dřív. Odvrátila pohled od zrcadla a zahleděla se na šaty, vytažené z hedvábným papírem vyložené krabice a rozložené na posteli. Záplava nebesky blankytného brokátu a bílých krajek, oslnivá i ve světle svíčky.

Měla pravdu. Amy prostě nebyla chytrá. Politice nerozuměla, ani co by se za nehet vešlo, a za své slušné postavení v hierarchii lóže vděčila především kráse a neškodnosti. Od dívčích let oplývala přirozeným půvabem, který už nepotřeboval doplňovat slovy, stačily úsměvy a občasná přikývnutí. Ale krása s roky odcházela a stále více bylo potřeba skrývat nedokonalosti. V záři stříbrných výšivek se snad zase na rok ztratí potřeba slov, která by nutně odhalila, jak málo může vlastně lady Amélie ostatním nabídnout. Těžce si povzdechla a usedla k vyšívání. Bez večeře, jako už potřetí tenhle týden. Jenže krása vyžaduje oběti a perly nejsou zadarmo… A čím by byla, kdyby se v lóži propadla ke dnu?

***

Eduard zapnul sponu pláště a sešel ze schodů, kontrolou zevnějšku se přitom neunavoval. Strohý tmavý oblek podle poslední módy, hladce učesané vlasy. Jediným ústupkem celé té únavné maškarádě je krátký plášť se zvednutým límcem, podšitý karmínovým saténem a sepnutý vkusnou perleťovou sponou. I maska do stylu zapadla, bílá jako slonovina a hladká jako tvář anděla.

***

Móda třicátých let ustupovala od určité neforemnosti a volného střihu let dvacátých. Ideální žena byla vysoká s úzkým pasem, ale protože ne každá taková byla, návrháři se často soustředili na vycpávky ramenou, nebo jiným způsobem umělé rozšíření ramen a optické zúžení pasu. V oblékání se často objevují umělá vlákna jako viskóza a nylon, a zipy, díky čemuž výrazně klesá cena oblečení. Objevují se také častejí kalhoty pro ženy.
Móda mužů nedoznala výrazných změn, ale typické jsou také vycpávky ramen. Ubývá jasně barevného oblečení a v módě jsou spíše střídmé, tlumené barvy. 

Pro inspiraci, jak by mohl vypadat váš kostým, doporučujeme jednoduše zadat do googlu hesla jako 1930s fashion in usa, 1930s work clothes1930s casual fashion apod.

Zpracování kostýmu necháme plně ve vaší kompetenci, nevyžadujeme nic velkého, ani složitého, tradiční komplet kalhoty-kšandy-košile nebo halenka-sukně pro většinu střední a nižší třídy docela dobře stačí. O hodně kostým pozvedne také stylová pokrývka hlavy – klobouky a čepice byly velmi oblíbené. Hra se bude z velké části odehrávat v noci a venku, myslete tedy i na zimu - samozřejmě vám odpustíme funkční triko nebo neutrální svetr, oceníme ale přinejmenším nerušivý kabát nebo sako.

 

Karneval je velkou společenskou událostí, přehlídkou třpytu a pozlátka. Různí členové se k tomuto zvyku a povinnosti staví různě. Oblíbené jsou výrazné luxusní róby stylově zapadající do různých historických období, ale i ti, kdo inklinují spíše ke strohosti a jednoduchosti, se pro tento večer snaží vypadat kultivovaně a na úrovni.

Oblečení na Karneval může docela dobře odrážet podobu benátského karnevalu. Prakticky to znamená, že je možné využít honosné kostýmy z různých jiných historických období, pro ženy jsou vhodné plesové róby a výrazné šperky. Nedoporučujeme to ale přehánět, Karneval bude probíhat v prostorách dvora a zahrady a dlouhé vlečky a vysoké podpatky by byly spíše komplikující. Muži se mohou částečně stylizovat i do steampunkového a viktoriánského stylu, vyřaďte ale výrazně steampunkové rekvizity jako letecké brýle a doplňky s ozubenými kolečky.

Rozhodně vás nechceme tlačit do pořizování nákladného kostýmu, který už nikam nevyužijete, a nebudeme vás šikanovat za kostým jednoduchý. Pokud ale máte doma kostým, který se vám nikdy stylem tak docela nehodil nebo který užijete málo, protože role šlechty jsou vzácnější, zde pro něj bude uplatnění. V galerii z odkazu níže jsme se pokusili shromáždit nějakou inspiraci, ale určitě od vás nečekáme a nepožadujeme kostýmy na této úrovni. Jediné, co skutečně nechceme vidět, jsou dlouhé černé pláště s kápí, ty jsou stejně jako na minulých ročnících vyhrazeny pro neviditelná CP.

Zde naleznete malou galerii s inspiračními obrázky.


Ti z vás, kdo se rozhodnou přivézt na hru střelné zbraně, by měli pamatovat především na jejich hezké zpracování – na internetu je spousta obrázků krásně obarvených nerfek, kterými se můžete inspirovat. Raději bychom ovšem něco „realisticky“ vypadajícího, než sebenádhernější steampunkovou pistoli s vlastním parním kotlem a tisícem pohyblivých koleček. Nenabarvené nerfky s sebou, prosím, vůbec neberte, do hry je pouštět nebudeme. Neradi bychom také viděli různé elektrické a polo- nebo plně automatické nerfky, pouze „manuálky“. Myslete také na to, že zbraň, nošená bez pouzdra v ruce, nejspíš nebude vaším okolím právě schvalována. Co se týče chladných zbraní, cokoliv více, než nůž v pouzdře u pasu, pravděpodobně bude považováno za kuriózní a hodné pozornosti nebo odsouzení. Neříkáme, že se to nesmí, jenom, že je to přinejmenším výstřední.

V případě Masek je naopak dokonce zakázané (zákony Lóže, nikoliv pravidly hry!) nosit střelné zbraně; dýky, meč, šavle, tesák nebo rapír jsou skvělým odznakem moci a vlastních schopností. Přesto - už nejsme ve středověku, a proto obouruční meče, dvoubřité sekery a kopí budou jen nepraktické a pro smích, a spíš se jim vyhněte, nebo je dopředu konzultujte s námi.