Historický přehled

Rok 1931 v USA v číslech

Populace činila přibližně 125.000.000

Nezaměstnanost dosahovala neuvěřitelných 25%, především mezi námezdními dělníky.

Negramotných je zhruba 6% populace

Průměrná délka života byla zhruba 62 let

Průměrný příjem činí $1368. Plat učitele je zhruba $1250, plat pracovníka v textilní továrně $430.

Cena kila hovězího na steak 50¢, bochník chleba stojí 7¢. Jízdní kolo pořídíte za $7, nový automobil za $610.

Cesta z New Yorku do Los Angeles trvá 3 dny.

Nejrychlejší lokomotivy jezdí rychlostí 160 Km/h.


Průmysl a doprava

Sériová výroba 20. let učinila veškeré technologické výdobytky dostupnější i pro střední třídu. Rozvoj automobilismu měl příznivý efekt snad na všechna průmyslová odvětví (už ve 20. letech bylo USA běžné, že si střední třída mohla dovolit automobil), stejně jako na rozvoj měst. Ve velkém se staví silnice i domy. Stroje pohání nafta a elektřina, uhlí ustupuje do pozadí. Počátkem 30. let se po železnici prohání první dieselové lokomotivy a v roce 1930 je poprvé zdaněn prodej benzínu a nafty koncovým spotřebitelům. Dochází k jistému útlumu železniční dopravy na úkor silniční. Ve městech je široce rozšířená elektřina, žárovky, lednice a drobné kuchyňské spotřebiče, které elektřina pohání. V průmyslovém využití se rozšiřují elektronky. Zámořskou dopravu stále zajišťují hlavně velké parníky. Na osobní leteckou dopravu si ještě budete muset pár let počkat. Ve velkých městech funguje hromadná doprava, hlavně tramvaje a metro. Potkáte už i autobusy. Cestování se pomalu stává z dobrodružství koníčkem. Ten ale brzy přestane být dostupný pro široké skupiny obyvatel vzhledem k ekonomické krizi.

Kultura a životní styl

Velké oblibě se těší rádio, které na mnoha veřejných stanicích vysílá kvalitní hudbu i zpravodajské pořady, film vstupuje do své zvukové éry v roce 1927. Začíná „zlatá éra Hollywoodského filmu“. Hudbě vládne jazz a blues. Doma si hudbu přehrajete na gramofonu, který je spolu s rádiem běžným vybavením většiny domácností. Na magnetofon si ale stále musíte ještě počkat. Rozšiřují se veřejné telefonní stanice a dovoláte se už do většiny měst a obcí. Vzácné nejsou ani domácí telefony. Lidé jsou fascinování černošskou kulturou, spisovatelé se pokouší vypořádat s tzv. „americkým snem“. Avantgardní směry ale nemají ve Spojených státech své místo. Uvolňují se konvence v oblasti společenského rodinného i partnerského života. Určité zpřísnění znovu nastává až ve vypjaté době začátku 30. let. Ženy jsou důležitými voliči a do popředí se v politice dostávají i pro ně populární témata veřejného školství, zdraví dětí nebo bezpečnosti. V roce 1932 přeletěla první žena Atlantik, i když kde kdo nevěří, že se účastnila pilotování letounu. Ustupují ze světla témata Ku Klux Klanu a náboženských rozdílů (v roce 1928 je hlavně ženami a katolíky zvolen první prezident katolického vyznání). Velké popularitě se ve 20. a počátkem 30. let těší také sport, nově také box a americký fotbal. V roce 1931 se ve Spojených státech budou konat hned dvoje olympijské hry, letní v Los Angeles a zimní v Lake Placid ve státě New York.

Prohibice

Již během světové války platila v USA částečná prohibice a roku 1920 vstoupil v platnost osmnáctý dodatek ústavy, zapovídající výrobu, dovoz a prodej veškerých alkoholických nápojů. Zakázáno nebylo držení ani samotná konzumace, čehož využívala řada bohatších obyvatel, kteří si stihli vytvořit zásoby alkoholu před tím, než dodatek začal platit, což dále vedlo k mezitřídní nespokojenosti. Chudí lidé vyrábějící alkohol doma (na severu nazývaný „vanový gin“) byli totiž naopak velmi tvrdě postihováni. Domácí výroba alkoholu byla ale velmi rozšířená, částečně i proto, že mnoho obchodů na protest prodávalo suroviny pro výrobu alkoholu, doplněné podrobnými instrukcemi, čeho je nutné se vyvarovat, aby kvašením alkohol nevznikal. Prohibice měla původně snížit míru drobných zločinů, ale vedla naopak k obrovskému rozvoji organizovaného zločinu. Pašerák byl mezi lidmi ale ne vždy považován za zločince, často to byl spíše romantický hrdina. Z dovozu a prodeje alkoholu z jiných zemí nebo vyráběného na černo plynuly obrovské sumy peněz a policie se situací dlouho nic nezmohla, z velké části díky obrovské míře korupce, kterou s sebou obchod s alkoholem přinášel. Tlak policie na likvidaci mafiánských gangů i přes značné obtíže a ztráty v některých městech roste. V roce 1932 je zatčen za daňové úniky jeden ze známých mafiánských bossů Al Capone. Prohibice trvá až do roku 1933, kdy je povolena výroba nápojů s obsahem alkoholu do 3,2%.

Imigrace

Dvacátá léta přivedla do USA takovou řadu imigrantů, že v roce 1924 vstupuje v platnost zákon regulující imigraci na 2% z populace daného státu za rok a zakazující imigraci většiny Asiatů. Téměř se zastavil příliv Italů, Irů a Britů.

Velká ekonomická krize a politika

Konec optimizmu 20. let přináší krach na Wall Street 24. 10. 1929, tzv. černý pátek. Vlivem nezřízených investic a půjček (teorie je poněkud složitější, zájemcům doporučíme ke čtení něco o monetaristické a keynesiánské teorii) se ekonomika dostává do neudržitelného stavu. Následkem je dramatický ekonomický pokles, HDP nezadržitelně padá až do roku 1933 a stavu z roku 1929 znovu dosáhne až ve 40. Letech. Mezinárodní obchod i průmysl se sníží o 2/3. Krachuje mnoho průmyslových podniků v čele s automobilkami, nastupuje masivní deflace následovaná vzestupem nezaměstnanosti ze 3% na 25%. Mnoho lidí zaměstnaných v průmyslu a zemědělství klesá na takové dno, že si nemohou dovolit ani střechu nad hlavou. Situaci nejchudších skupin se snaží zmírnit mnohé charitativní organizace, které otvírají tzv. „polévkové kuchyně“, kde nezaměstnaným a hladovým rozdávalo jídlo zadarmo nebo prodávají velmi pod cenou.

Po ne příliš úspěšných 20. letech kolabuje ve 30. letech zemědělství. Vlivem vysokých teplot, nevhodného hospodaření i ekonomického poklesu dochází doslova k ekologické katastrofě na venkově hlavně v jižní části Spojených států. Dochází k prachovým bouřím, které zasahují venkov i města. Situace je tak vyhrocená, že jsou deportováni prakticky všichni Mexičtí námezdní pracovníci v zemědělství zpět do Mexika.

V roce 1929 nastupuje do funkce po delší době republikán Herbert Hoover, katolík, ekonom a politik, který si nedokáže s nastalou ekonomickou a sociální situací poradit. Pokouší se neúspěšně restartovat zemědělství i ekonomiku. Vynakládá velké sumy do veřejných staveb, což se ale na celkové situaci nemůže pozitivně projevit. Republikáni jsou obviňováni z neúspěchu v řešení ekonomické krize a to nahrává demokratům a demokratickému kandidátovi na prezidenta ve volbách v roce 1932. Franklin D. Roosvelt, který nastoupí do funkce v roce 1933, přinese plán „new deal“ regulující většinu sektorů (průmysl, zemědělství ale hlavně bankovní systém a ochraňující velké banky před krachem) a teprve pak se situace pomalu stabilizuje.

Pro další informace (bohužel jen v angličtině) doporučujeme stránky:

http://www.history.com/topics/1930s

http://en.wikipedia.org/wiki/Prohibition_in_the_United_States

https://en.wikipedia.org/wiki/Great_Depression_in_the_United_States

https://en.wikipedia.org/wiki/Timeline_of_United_States_history_(1930%E2%80%9349)#1930s

http://www.paper-dragon.com/1939/priceguide.html

(obecně lze např. na wikipedii najít velkou spoustu přehledně seřazených informací)


O lokálních záležitostech a místě, kde se Arkham LARP odehrává, se něco víc dozvíte pod záložkou Svět a příběh.